Betuliin

Parim kasekoorest

Kase valge tüvi jääb metsas juba kaugelt silma. Valge värvi annab tüvele betuliin, mida leidub kasekoore välises kihis, kasetohus, keskmiselt 15–20%. Tegu on vaigulaadse ainega, mis jääb valge puudrina sõrmedele, kui käega üle noore kasetüve libistada. Betuliin annabki kasetohule erakordse püsivuse – tüve tohust toru võib jääda metsa alla lebama aastakümneteks, kui sisu on ammu kõdunenud. Betuliin kaitseb kaske päikesekiirguse, kahjurite, seente ja haigusetekitajate eest.
Betuliin ja betuliinilaadsed ained on taimeriigis laialt levinud. Kõige rohkem esineb seda kasekoores (tohus), kuid ka plaatanikoores võib leida kuni 3% betuliini. Nimetus betuliin tulenebki kase ladinakeelsest nimest betula.

Väiksemas koguses leidub betuliini oleandris ja puuvõõrikus, samuti oliivipuu viljades, rosmariinilehtedes, õunakoortes, oreganos, pirnides, rosinates jm. Betuliin täidab taimes kaitsefunktsioone. Seetõttu kõigub taime betuliinisisaldus suuresti, sõltuvalt keskkonnamõjudest nagu temperatuur, toitainete juurdevool, kahjurite rünnakud või päikesekiirgus.

Keemiliselt kuulub betuliin triterpeenide hulka samamoodi nagu lupeool ja betuliinhape kui ühe lähteaine erinevad oksüdeerimise astmed. Kasekoores leidub veel teisigi triterpeene, kuid vähem võrreldes betuliiniga, mida on ligi 80%. Kõik kasekoorest ekstraheeritud triterpeenid võetakse lihtsustades kokku üldnimetusega betuliin.

Arvukad katsed integreerida betuliini kreemidesse või salvidesse on seni ebaõnnestunud, sest betuliin on nii hüdrofoobne (vett tõrjuv) kui ka oleofoobne (õli tõrjuv). Alles siis, kui betuliini hakati kasekoorest ekstraheerima erilise tehnoloogiaga, moodustas betuliin taimeõliga geeli – nn betuliin-oleogeeli – ja vee lisamisel kreemi, seda emulgaatoriteta ja muude lisaaineteta. Betuliini antibakteriaalse toime tõttu on ka säilitusained liigsed.

Kas betuliinil on ravitoime ka sissevõtmisel, on veel selgusetu. Hetkel uuritakse üle terve maailma betuliini mitmekülgsete raviomaduste uusi võimalikke rakendusvaldkondi meditsiinis. Seni on kindlaks tehtud ja tõestatud betuliini ja üldse triterpeenide allpoolkirjeldatud omadused:

Põletikuvastane ja haavu raviv toime
Kui lahtisi haavu ei ravita, siis need tavaliselt häireteta ei parane. See kehtib nii suurepinnaliste kui ka sügavate haavade puhul, samuti väiksemate haavade korral, kui põetakse haigusi nagu diabeet, neurodermiit, psoriaas ja kontaktallergiad.
Tüüpiline komplikatsioon on bakteritest põhjustatud põletikud. Testid näitavad, et betuliin mõjub reguleerivalt põletikumediaatoritele ja immuunsüsteemile. Et betuliinil on ka antibakteriaalne toime, on tegu topelmõjuga.

Kahjustatud kudet regenereeriv toime
Freiburgi Ülikooli Kliinikus prof Christoph Schemppi läbiviidud ravi näitas, et raskete juhtude puhul, kus erinevaid teraapiaid kasutades ei toimunud pika aja jooksul mingit paranemist, saavutati edu betuliinipõhiste preparaatidega. eiburgi Ülikooli Kliinikus prof Christoph Schemppi läbiviidud ravi näitas, et raskete juhtude puhul, kus erinevaid teraapiaid kasutades ei toimunud pika aja jooksul mingit paranemist, saavutati edu betuliinipõhiste preparaatidega.

Antibakteriaalne toime
Betuliini antibakteriaalset toimet on hea jälgida looduses. Kui kase tüvi on seest juba ammu täiesti kõdunenud, jääb tohust toru veel kauaks metsa alla lebama. Meditsiini seisukohast on eriti huvipakkuv betuliini tõestatud bakteritsiidne toime tuberkuloosibakteri (Mycobakterium tuberculosis) suhtes. Kindlalt on tõestatud ka betuliini seeni hävitav toime.

Antiviraalne toime
Viirused on erakordselt muutumisvõimelised ja võivad arendada välja resitentsuse ka ravimite suhtes. Seetõttu on meditsiin ja farmaatsia sunnitud otsima ühe uusi teraapiaviise ja toimeaineid. Betuliini puhul on täheldatud erilist aktiivsust herpesviiruse tüüp 1 ja 2 vastu. Uuringud betuliini võimalikuks rakendamiseks HIV-viiruse vastu on veel algstaadiumis.

Maksa kaitsev toime
Laborkatsetes on tehtud kindlaks betuliini ja teiste triterpeenide hulka kuuluvate betuliinilaadsete ainete nagu oleanoolhape ja ursoolhape maksa kaitsev mõju, seda eelkõige alkoholi (etanooli) ja kaadmiumi suhtes.

Vähivastane toime
Uuringud näitavad, et betuliin ja betuliinhape võivad pärssida vähirakkude kontrollimatut paljunemist. Hetkel uuritakse ka betuliini kasutamist aktiinilise keratoosi, nahavähi algstaadiumi raviks. Uuringud näitavad, et betuliin ja betuliinhape võivad pärssida vähirakkude kontrollimatut paljunemist. Hetkel uuritakse ka betuliini kasutamist aktiinilise keratoosi, nahavähi algstaadiumi raviks.

Vaatamata farmakoloogiliselt väga laiale ja ka ajalooliselt kaua teada olevale toimespektrile on betuliini kasutamine hoolduses ja teraapias olnud vägagi tagasihoidlik. Nagu juba mainitud, on põhjuseks asjaolu, et betuliini vett ja õli tõrjuvad omadused ei võimaldanud valmistada sobilikku galeenilist vormi. Kuid uus betuliini kasekoorest ekstraheerimise pantenteeritud tehnoloogia, millega saab toota kõrge kvaliteediga ja vajalike omadustega betulinipulbrit, on võimaldanud need raskused ületada.

Betuliini välisel, toopilisel kasutamisel on peamine antibakteriaalne, haavu parandav ja nahaprotsesse normaliseeriv-tasakaalustav toime. Seetõttu kasutatakse betuliinipõhiseid tooteid hetkel eelkõige nahahoolduses ja nahahaiguste ravis. Esimest betuliini mitmekesistel omadustel põhinevat tootesarja Imlan iseloomustab erakordselt lihtne koostis. Kui paljud analoogsed tooted sisaldavad toimeaine(te) kõrval sageli rohkem kui kahtekümmet lisaainet, mis peavad tagama soovitud konsistentsi, säilivuse, värvi, vastuvõetava lõhna jm omadused, saab Imlan hakkama kolme põhilise koostisosaga: betuliini, jojobaõli ja veega. Niiskuse sidumise suurendamiseks lisatakse osale toodetest ka uureat ja mesilasvaha. Selline galeeniline eripära on eriti oluline tundliku või häiritud kaitsevõimega naha korral. Seetõttu soovitavad dermatoloogid Imlani baashoolduseks kuiva naha, neorodermiidi, diabeedi, psoriaasi ja nahaallergiate puhul.